Zapoj se do diskuse na téma "Živý, nebo umělý stromek?"! KLIK

Všechno další o Vánocích

Kdo nosí dárky?

20. listopadu 2008 v 16:53 | Věrča
Belgie

V dřívějších dobách byly Belgické Vánoce především rodinným religiózním svátkem. Teď však i v Belgii řádí americký Santa Claus. Typickým belgickým vánočním zvykem je, že všichni, mladí i staří, jdou po rodinné oslavě 25.prosince odpoledne bruslit na zamrzlé zavlažovací kanály.

Dánsko

Podle starého zvyku musí být každý dárek pro obdarovaného velkým překvapením. Lidé v Dánsku věří, že čím větší je překvapení, tím šťastnější budoucnost je čeká. V některých oblastech Dánska se udržuje starý obyčej "vítání vánočního posla". Posel zaklepe na dveře a každému dá speciální dárek.

Finsko

Ve Finsku rozdává radost bělovousý dědeček Velký Ukko. Poznáte ho především podle vysoké červené čepice a laskavého pohledu v moudrých očích.

Itálie

Tradici klasických velebných vánočních mužů, dědů a dědečků známých z většiny zemí Evropy narušuje v Itálii jediná žena. Není nikterak pohledná a už vůbec ne mladá. Říkají jí čarodějnice Befana a dárky roznáší až 7.ledna.

Francie

Pro vánoční svátky ve Francii je typický bíle oblečený Papa Noel. Zejména v Paříži se stále zachovává zvyk, že dospělí členové rodiny spěchají po rozdání dárků na večeři do dobrých restaurací. Vánoční večeře nezapře vyhlášenou francouzskou kuchyni, mívá až 12 chodů.

Irsko

Irové dávají na Štědrý večer do oken svíčky, aby posvítili na cestu Svaté rodině a dalším poutníkům. Po štědrovečerní večeři dávají lidé na stůl chléb a mléko pro Josefa, Marii a malého Ježíška a dveře domu zůstávají nedovřené. To vše jako symbol pohostinnosti.

Lucembursko

"Schéi Chreschtdeeg" je pozdrav, kterým se lidé zdraví v Lucembursku a dal by se přeložit jako "hezké vánoční svátky". I v Lucembursku jsou Vánoce rodinným a religiózním svátkem (dárky roznáší Ježíšek). Rodina se schází k typickému zimnímu jídlu, kterým je černý pudink s mačkanými bramborami a jablečnou omáčkou.

Německo
Německem na Štědrý den prochází Christkind neboli Ježíšek, ale zejména v severních oblastech obchází tradiční Weihnachtsman, který má zrzavé vousy i vlasy a dlouhý plášť s kapucí.

Portugalsko

Portugalci slaví na Štědrý den ráno svátek zvaný "consoda". Na stůl prostírají talíře pro duše mrtvých, kterým servírují jídlo. Věří, že tento skutek jim v příštím roce přinese štěstí. Oslavy Vánoc jsou spojené se silným náboženským založením Portugalců.

Řecko

Na Štědrý večer obcházejí děti na vesnici všechny domy a zpívají vánoční koledy. Za to dostávají malé sladké odměny. Dárky se rozdávají až 1.ledna, na den sv. Basileje, který je obdobou Santa Clause.

Švédsko

Ve Švédsku obchází domy stařeček Jultomten v doprovodu skřítků a trpaslíků.

Velká Británie

O vánocích nenavštěvuje britské děti Ježíšek, ale sv.Mikuláš. znají ho pod jménem Santa Claus a důkladně se na jeho příchod připravují. Do krbu nebo za okno pověsí punčochu, aby jim do ní v noci z 24. na 25. prosince mohl nadělit drobné dárky a cukroví. Zvyk strojení vánočních stromečků se do Anglie rozšířil z kontinentu a byl přijat spolu s protestantskou vírou.
K vánočnímu stromu se ve Velké Británii váže krásná legenda. Podle ní v horách přebývá dobrácký a štědrý vládce Vánoc. Vchod do jeho jeskyně hlídá 63 trpaslíků. Když nastanou Vánoce, vykřikne třiašedesátý trpaslík před vchodem do jeskyně: "Vánoce!" a trpaslíci vyběhnou do lesů kácet jedle. Stromky slavnostně ozdobí a v žádném domě potom nemůže takový vánoční stromek chybět.

Jak se řeknou VÁNOCE cizími jazyky

26. října 2008 v 10:21 | Věrča
Celkem užitečné =) Třeba pro ty, kteří Vánoce hodlají strávit někde jinde, než u nás =)


Anglicky: Christmas
Arabsky: id al-milad
Dánsky: jul
Esperanto: Kristnasko
Finsky: joulu
Francouzsky: Noel
Hebrejsky: chagamolad hanotsri
Holandsky: Kerstmis
Chorvatsky: Bozic
Indonésky: Hari Natal
Italsky: Natale
Japonsky: kurisumasu [krismas]
Maďarsky: karácsony
Německy: Weihnachten
Norsky: jul
Polsky: Boze Narodzenie
Portugalsky: natal
Rumunsky: Graciun
Rusky: raždestvó
Řecky: Christouyenna
Španělsky: Navidad
Švédsky: jul
Turecky: NoelVánoční barvy

30. září 2008 v 16:48 | Věrča

Červená

Dominující barvou Vánoc je červená-je to barva lásky(protože o Vánocích jí dáváme i přijímáme hodně).
Červená je výrazem životní síly, aktivity, potěšení z činnosti a také barvou dobrého kontaktu s okolím.Značí touhu po silných a hlubokých zážitcích, po úspěchu. Přednost jí proto dávají lidé cílevědomí, energičtí, tvořiví, schopní usilovné práce a soustředěného vypětí, ale také "pruďasové" a násilníci.Odmítání červené může být příznakem nedostatku sil, ochablosti, pasivity, znamením, že člověk na své úkoly nestačí, že se cítí unaven, vyčerpán. Takovým lidem se zdá, že nedosáhli toho, čeho dosáhnout chtěli, a že se jim to už ani nemůže podařit.Červenou jsou obvykle zdobeny věnce.Skvělý tip je ozdobit červenou barvou stromek a do stejné barvy ladit i balící papír.Také skvělou vychytávkou jsou Poincézie neboli vánoční hvězdy.Tyto květiny můžeme dát na stůl,do okna,na věnce...Zlatá

Zlatá je barvou bohatství(jako hvězdy na nebi ve Šťedrý den-říká se že v tento den jsou nejjasnější,aby nám svítili na cestu...)
Dává pocit hojnosti, lesku a nadbytku. Je to barva správného, pravého středu, barva univerzální lásky a nejvyšších hodnot a zastupuje idealismus, velkorysost a šlechetnost. Zlatá dělá cokoliv hodnotné, drahocenné a žádoucí. Zlatá transformuje poznání v pochopení, pomáhá při zvládnutí duševních nejistot, podporuje ducha na cestě k univerzální moudrosti.
Zlatá barva se ideálně hodí na ozdobení stromku-hvězda na špičku stromu,řetězi,baňky,světélka(pro lepší dojem je skvělé je mít sladěny do jedné barvy a právě zlatá je nejlepší,pokud však máte malé děti je vhodné zvolit vícebarevné světélky,která budou veseleji svítit),balící papír na dárky...

Zelená

Zelená barva je společně s červenou nejžádanější barvou Vánoc.Zelená barva nám dává naději(o Vánocích nám dává naději na zázraky).
Ten, kdo dává přednost zelené barvě bude zřejmě za všech okolností stát na svém a nezalekne se žádných překážek. Má sklon pečovat o druhé, ale také je rád ovládá a kontroluje. Touží po obdivu a uznání. V Lüscherově testu zelenou, vlastně modrozelenou, volí lidé stateční, houževnatí, ale také umínění a málo přispůsobivý - ti, co se o nich říká, že jsou schopni "jít hlavou proti zdi". Odmítají ji lidé originální, ale také přepjatí, a určitě není oblíbenou barvou zklamaných a vnitřně nejstých. Příčinou odmítání zelené může být i tělesná slabost: za nesympatickou (tvrdou, jedovatou apod.) ji často označují lidé trpící srdečními chorobami, např. anginou pectoris.
Zelený je vánoční stromek.Zelenou také můžeme dodat svěžest(společně s červenou) např.polštářům,dekám,ubrusům atd...Avšak aby té zelené nebylo moc nedávejte ji v žádném případě už na stromek-jako řetězi,baňky,cukroví...dále nebalte vánoční dárky do zeleného balícího papíru(povoleno je to jen s kombinací čerevné,zlaté,stříbrné,bílé-mašle,stuhy,vizitky,barevný zeleno-červený papír atd...).Nekombinujte ji však s modrou,sytě žlutou,růžovou...

Bílá

Symbol čistoty, jasnosti, vznešenosti a nevinnosti. Zdůrazňuje existenci světla, rozpuštění veškeré hrubosti, stav dokonalého odmaterializování, vykoupení. Je také známkou nedotknutelnosti, citlivosti a chladné rezervovanosti. Je to barva pravdy, výrazem pro vnitřní vyjasnění a vyřešení nějaké nepříjemné situace, ruší staré myšlenkové struktury a připravuje tím nový začátek.
Tato barva se skvěle hodí do doplňků-podtrhne jejich krásu (bílo-červený,bílo-zlatý,bílo-modrý...balící papír, baňky,stuhy na dárky atd...)Hodně se také používá umělý sníh na okna(podle šablony se utvoří obrázek,skvělé je použít ji na květináč k vánoční hvězdě...


 
 

Reklama