Zapoj se do diskuse na téma "Živý, nebo umělý stromek?"! KLIK

Vánoční stromky

Pražský vánoční strom

28. listopadu 2008 v 8:08 | Věrča
Vánoční strom v úterý v noci přicestoval na pražské Staroměstské náměstí. Rozsvítí se až v sobotu. 29. listopadu.


Letošní vánoční strom pochází z Rudolfova údolí u Jánských Lázní. Ze stejné lokality byly i stromy ze dvou minulých let. Je mu téměř devadesát let a pokáceli ho už v neděli. Do pondělního večera byl uskladněn v Milovicích.

V pondělí, hodinu před půlnocí vyrazil na obávanou cestu do Prahy. Čekaly se komplikace především kolem Čechova mostu a v Pařížské ulici, která se právě odívala do vánoční výzdoby. Naštěstí se ale celý převoz obešel bez problémů.

Přesně hodinu po půlnoci strom dorazil na Staroměstské náměstí, kde tento dvaadvacet metrů vysoký strom dělníci zasadili do jímky hluboké dva metry a ukotvili šesti ocelovými lany.

Strom se nad Staroměstským náměstím vztyčil krátce po druhé hodině ranní. V úterý dopoledne ho začnou zdobit. Slavnostně se rozzáří až v sobotu 29. 11. večer.


text: tn.cz

Vánoční stromky - historie

19. října 2008 v 22:00 | Věrča
Tradice zdobení stromku tak jak ji známe dnes pochází z německých měst. Zpočátku nebyl zdoben svícemi. Jedna z prvních zpráv o ozdobeném osvětleném stromku v místnosti je v brémské kronice z roku 1570. Nejdříve bychom jej našli v cechovních a řemeslnických domech. Do soukromých prostor začal pronikat až v polovině 17. století. V 19. století opouští německé prostředí. Ujímá se nejprve ve městech, poté na venkově, většinou ho přijímají dříve protestanté než katolíci. Katolická církev považovala zpočátku zdobení stromů za pohanský zvyk. V mnohém měla pravdu. Germánské kmeny prý tak kdysi o zimním slunovratu uctívaly boha Wotana. Podobně i Keltové ozdobenými stromky či větvemi uctívali boha Slunce a jeho věčný život.

V Česku nemá vánoční stromek dlouhou tradici. Poprvé jej postavil pro své přátele v roce 1812 ředitel pražského Stavovského divadla Jan Karel Liebich na svém libeňském zámečku. Nový zvyk se však začal prosazovat jen pozvolna, a to až ve 40. letech 19. století v bohatých pražských měšťanských rodinách. Na vánočních trzích se sice začaly prodávat z Německa dovezené umělé stromečky vyřezané z kartonu nebo tenkých prkének, ale kupující o ně nejevili příliš veliký zájem. Více se ujaly živé stromečky, smrčky, jedličky nebo májky ozdobené sladkým pečivem, perníkem a především ovocem - jablky nebo hruškami, mandlemi či rozinkami. Zřejmě roku 1860 se na stromečku v Čechách poprvé rozsvítily lojové svíčky.
Do venkovských stavení pronikaly ozdobené vánoční stromečky ještě pomaleji. Až do první světové války bývala v mnoha domácnostech pouze ozdobená smrková nebo jedlová větev.
Lidé doma mívají obvykle borovice, jedle, smrky nebo umělé stromky.
Na náměstí ve městech se často umísťují velké vánoční stromy. Jedním z nejslavnějších českých vánočních stromů byl 24 metrů vysoký smrk z Beskyd, který ozdobil o Vánocích 1999 vatikánské náměstí sv. Petra.


cs.wikipedia.org

Vánoční stromek s květinami

19. října 2008 v 21:55 | Věrča
Všichni je známe a všichni aspoň nějaké dodržujeme, i kdyby to měly být jen ty dárečky pod stromečkem. Někdy se ale hodí tu tradici aspoň trošku porušit, nebo lépe řečeno posunout. Co třeba zvolit alternativní výzdobu? Nekupovat letos jehličí, nearanžovat svíčky, ozdoby a červené pentle do něj, ale zkusit to s květinami. Proč nevyzkoušet udělat taková malá vánoční aranžmá právě z nich? Ozdoby, pentličky a dokonce i svíčky se přece dají použít i v kombinaci s květinami či rostlinami. Výsledek možná nebude tak tradiční, ale rozhodně atmosféru Vánoc spolehlivě navodí. Nevěříte? Přesvědčete se sami.
Hodně zajímavé =) Nikdy by mě nenapadlo ozdobit stromek květinami =) Ale vypadá to moc pěkně =)


hobbyzahrada.cz

Vánoční stromky

23. září 2008 v 16:04 | Věrča
K Vánocům si bezpochyb každý z nás připojí také vánoční stromek =) Já osobně mám ráda barevné stromky, než ty moc "vydesignované" =D Přijdou mi takové osobnější =) Když potom přidu k někomu na návštěvu a vidím jenom smutný stříbrný strom, tak jsem vždycky ráda, že my ho máme vždycky hezky barevný! =)
 
 

Reklama