Zapoj se do diskuse na téma "Živý, nebo umělý stromek?"! KLIK

Vánoce ve světě

Vánoce ve Španělsku

20. listopadu 2008 v 16:54 | Věrča
Na Pyrenejském poloostrově se zhusta dodržuje zvyk, že na Štědrý den se schází rozvětvená rodina jednou u rodičů ženy a následující rok u rodičů muže. Na přípravě večeře se většinou podílejí všichni rodinní příslušníci. Večeře se podává kolem desáté hodiny a Španělé potom jako příkladní příslušníci jihoevropského národa poté oslavují celou noc.
Štědrovečerní hody oplývají masnými specialitami a to zejména ovčími a kozími. K pravým Španělským Vánocům patří lahodné dezerty jako například máslové placky, citrónový dort s kandovaným ovocem nebo pečivo s piniovými jadérky. K oblíbeným pochoutkám patří pudingy (flan). Po večeři děti dostanou nadílku a o půlnoci nejmladší člen rodiny položí Ježíška do jesliček rodinného betlému. Starší generace chodí po večeři na půlnoční mši. Pro španělské oslavy je rovněž typické, že na další drobné dárky se děti mohou těšit kolem 6.ledna na den Tří králů. Nejmenší jim chystají před dům jako pozornost něco k jídlu a pití.

Vánoce v Mexiku

20. listopadu 2008 v 16:49 | Věrča
Vánoce v Mexiku jsou podobné těm českým. Asi měsíc před Vánocemi se tu stejně jako u nás v Čechách v obchodech začínají objevovat dárky, vánoční výzdoba a ve městech se začíná probouzet vánoční atmosféra..
Zajímavé je, že dříve měli v Mexiku velké prázdniny o Vánocích. Nyní je mají stejně jako my v létě. I přesto ale většina rodin v Mexiku odjíždí v prosinci na dovolenou. Velké procento lidí je tu věřících, a tak jedou týden před Vánocemi pryč a na Štědrý den se vracejí.
Oslava samotného Štědrého dne je v Mexiku podobná jako v Čechách. Vánoční stromek má většina lidí umělý, někteří kupují jehličnaté, které se dovážejí z Kanady. K večeři je obvykle krocan nebo ryba, nejedí však kapra se salátem ale nejčastěji lososa. Malé děti tu stejně jako u nás píší Ježíškovi, dárky dostávají okolo štědrovečerní půlnoci.
Silvestrovské oslavy jsou v Mexiku hodně bujaré a nebezpečné. Kromě tradičních dělobuchů tu někteří lidé střílejí z pistolí.


Vánoce v Bulharsku

24. října 2008 v 8:19 | Věrča
V pravoslavném Bulharsku se vánoční svátky slaví až 6. ledna, a tak si milovníci Vánoc mohou nadělovat dárky hned dvakrát - 24. prosince a 6. ledna. V žádné bulharské domácnosti nechybí o Vánocích ozdobený stromeček. Dárky pod něj dává děda Koleda. Tradičním vánočním jídlem je v Bulharsku vepřové maso, čočka, fazole, rýže a zelí. Místo vánoček, na které jsme zvyklí u nás, připravují Bulhaři ze sladkého kynutého těsta pečivo ve formě kroužků. Na venkově se ještě občas dodržuje starý bulharský zvyk, že hlava rodiny rozloží před štědrovečerní večeří po zemi slámu, připomínající chudobu chléva, ve kterém přišel na svět vyvolený syn Boží, malý Ježíšek. Hospodyně rozprostře na slaměnou podestýlku vyšívanou pokrývku a na takto připravený "stůl� rozloží mísy s jídlem. Nejstarší člen rodiny pokrmy požehná a vánoční hostina může začít.


Vánoce v Číně

24. října 2008 v 8:13 | Věrča
Vánoce se v Číně příliš neslaví. Ani vánoční zvyky neexistují. Období, které v Česku patří vánočním svátkům, to jsou v Číně běžné pracovní dny.
I když v Pekingu v některých velkých obchodech můžete vidět Santa Clause. Ale ten je tam kvůli západním turistům. Prostí Číňané o tomhle svátku nevědí. Existují dvě skupiny lidí, kterých se Vánoce nějak dotýkají. Jsou to čínští křesťané, kteří chodí do kostela na vánoční mši a rovněž někteří vysokoškoláci se snaží dodržovat západní svátky. Posílají si navzájem vánoční přání.
Někteří Číňané na Vánoce osvětlují své domy papírovými lampiony, které v menších verzích věší i na stromečky (vedle papírových řetězů a ozdůbek). Podobně jako v Americe rozvěšují čínské děti po domě ponožky a očekávají příchod Santa Clause, kterému říkají Dun Che Lao Ren - Vánoční stařec.


Nic pro mě =)

Vánoce v Rusku

19. října 2008 v 21:49 | Věrča
Vánoce se v tradičně pravoslavném Rusku slaví až 7.ledna, protože církev stále používá Juliánský kalendář - a ten je oproti našemu Gregoriánskému kalendáři o 13 dní opožděn. Náš sedmý leden tedy odpovídá 25.prosinci. Oslavy se tak liší od toho, co známe u nás - v Rusku následují Vánoce až po Novém roce.

Novoroční oslavy začínají 31.prosince. Domácnosti se slavnostně vyzdobí, nemůže chybět stromek, "jolka". Večer se lidé sejdou u slavnostního stolu, vyměňují si dárky a dětem naděluje děda Mráz (děd Moroz), kterého často doprovází Sněhurka (Sněguročka). O půlnoci pak lidé vyjdou do ulic a vítají Nový rok.

Pravoslavné Vánoce (Rožděstvo) jsou po Velikonocích nejdůležitějším církevním svátkem Ruska. Za sovětské éry byl potlačován, v současnosti však znovu ožívá. O půlnoci ze 6. na 7. ledna začínají ve všech pravoslavných chrámech mše, které trvají až do časných ranních hodin. Mnoho lidí si přichází poslechnout nádherné sborové skladby.

Vhodnou příležitostí k oslavám zůstal i začátek nového roku podle starého kalendáře, který připadá na 14. ledna. Byty a restaurace se pestře vyzdobí papírovými řetězy a slaví se jako u nás na Silvestra.

Vánoce v Austrálii

19. října 2008 v 21:45 | Věrča
Vánoce jsou ve zdejších zeměpisných šířkách opravdu velmi teplé. Zatímco severní polokoule se nachází uprostřed zimy, zde panují teploty okolo 30 C, tedy 100 F. Sice zde nikdy nesněží, ale za to se musejí potýkat s bouřkami, krupobitím, záplavami, cyklonami a požáry.
Austrálie a Nový Zéland jsou první státy, které časově oslavují Štědrý den, Češi si na něj musejí počkat o 11hodin déle.
Australané považují Vánoce za čas připomenutí si jejich duchovního významu- narození Ježíše Nazarethského. Pro mnohé začínají o půlnoční bohoslužbě. Až 70% obyvatelstva jsou věřící (katolíci, luteráni, protestanti, anglikáni).
I přes velkou rozlohu zde žije pouze 19 miliónů obyvatel. Země je harmonickým mixem etnických skupin. Je zda významné zastoupení mnoha národnostních menšin a většinou každá z nich praktikuje vánoční zvyky vztahující se k jejich původnímu domovu.
Dá se říci, že typicky australské Vánoce neexistují. Za výchozí model oslavy Vánoc byly použity britské zvyky.
Dárky zde nosí rovněž Otec Vánoc, ale poslední léta si na oblibě získává i jeho americký rival Santa Claus. V noci z 24. na 25. prosince přichází do domů a vkládá dětem dárky do punčoch na krbu, či do povlaků na polštář zavěšeném v rohu postele. Vánoční výzdoba je střídmá, používají se především slaměné ozdoby, větvičky ze stromů, jmelí a samozřejmě vánoční stromeček.
Avšak teplotní podmínky výrazně pozměnili britské zvyky. Tradiční večeře se přemístily z domovů na terasy, zahrady, nejsou neobvyklé ani v parku, či na pláži. Je to příležitost setkat se s přáteli a příbuznými, uvědomit si přátelství, lásku a předat si dárky.Vánoční menu může sestávat z mořských plodů, krocana, kachny, kuřete, těstovin, druhově velice pestrých salátu, zmrzliny, švestkové pudinku, koláčů aj.


vanocevesvete.com

Vánoce na Ukrajině

19. října 2008 v 21:38 | Věrča
Ukrajina patří mezi nejpravoslavnější země na světě. Pravoslavní se nikdy nevzdali užívání juliánského kalendáře, a tak Vánoce slaví 7. ledna. Ten představuje 14ti denní posun od kalendáře gregoriánského.
Během sovětské diktatury, Vánoce nebyly oficiálně slaveny. Namísto nich se je snažili nahradit prázdninami spojenými s příchodem Nového rok. Avšak Ukrajinci na ně nikdy nezapomněli. V roce 1991 získala Ukrajina opět nezávislost a Vánoce se staly oficiálním svátkem.
Ve většině částí Ukrajina lidé o Štědrý večer tvoří tzv. vertep (betlém). Zde jsou vyobrazovány situace z Bible týkající se Ježíšova narození (malý Ježíš v jeslích, Marie, cizinci dávající mu dary a Betlémská hvězda na obloze). Betlémy jsou stavěny na veřejně přístupných místech. Obvykle před a nebo v kostelech.
Štědrý večer se na Ukrajině nazývá Sviaty Vechir (Svatý Večer), a nebo také Sviata Vecheria (Svatá Večeře). Ukrajinská kuchyně nikdy nedostane tolik prostoru předvést svou rozmanitost. Svatá Večeře by měla obsahovat nejméně dvanáct pokrmů. Na stole by neměla chybět Kutia, chutný dezert připravovaný z máku, pšenice, kandovaného ovoce, medu a ořechů.
O Sviaty Vechir přinášejí do svých domovů stromek a zdobí jej, tzv. Novorichna Jalynka. Na západní Ukrajině je jeden ze symbolů Vánoc Didukh. Jedná se o svazek pšenice, či žita zformovaného do zvláštního tvaru, se čtyřma nohama a s mnoha dalšími malými svazky. Symbolizuje prosperitu do nového roku.
Postava svatého Nicholase je zde zastoupena v podobě Did Moroz (Děda Mráz). O Štědrý večer přichází do domovů a zanechává dárky pod stromečkem.


Vánoce v Brazílii

19. října 2008 v 21:30 | Věrča
Brazílie je zemí, kde se střetává celá řada etnik. Jedná se o bývalou portugalskou kolonii. Mnoho vánočních zvyků odpovídá právě této historické skutečnosti.
Jednou z tradic je vytvoření scenérie zrození, nebo- li Presépio. Slovo pochází z hebrejského "presepium" a znamená slaměnou postýlku, ve které Ježíš strávil svou první noc v Betlémě. Stavba Presépia je typická především pro severozápad země, která je náboženský velice ortodoxní.
Osobou, která nosí dárky v Brazílii, je Papai Noel (Otec Vánoc). Dle legendy žije v Grónsku (je zde patrný vliv anglosaských zemí). Když přijíždí do Brazílie přizpůsobuje se místním přírodním podmínkám a převléká se ze svého teplého oblečení do lehké košile a kalhot.
Brazilci si potrpí na bohatou vánoční večeři, tzv. Ceia de Natal (Večeře Zrození). Na stole nesmí chybět nadívaná krůta, šunka, neloupaná rýže a obložené mísy z ovoce a zeleniny.
Oddaní katolíci se obvykle účastní Půlnoční mše, nebo-li Missa do Galo. Svůj název mše získala díky kohoutovi ohlašujíce nový den. Missa do Galo končí v 1 h ranní. 25. prosince, věřící chodí do kostela, ale většina mší se koná až v odpoledních hodinách. Brazilci si totiž raději přispí po vydatné večeři anebo jdou na pláž.
Mezi vánoční dekorace zde patří i řezané květiny. V posledních letech se jí stávají i mohutné ohňostroje vybuchující na klidné noční obloze velkých městech jako jsou Brasilia, Sao Paolo a Rio de Janeiro.
Brazilci patří mezi nejotevřenější národy světa. Lidé během oslav zpívají, tančí na ulicích. Veselí pokračuje až do svátku Tří králů 6. ledna. Toto datum bývá považováno za den, kdy tři moudří muži přišli obdarovat Ježíše do Betléma.

A jak vypadá Papai Noel? =D


vanocevesvete.com

Vánoce v Londýně

25. září 2008 v 16:18 | Věrča
V době adventu v Londýně sice nenajdete velké vánoční trhy, ale i tady má tato nevšední doba své kouzlo. Už od poloviny listopadu jsou ulice slavnostně osvětleny,vánoční žárovky zdobí výlohy,stromy,pouliční lampy a interiéry restaurací,barů a obchodů.Ve chvíli,kdy se rozsvítí vánoční světla na jedné z nejrůznějších londýnských ulic,na Oxford Street,je jasné,že Vánoce jsou opravdu za dveřmi.
Vánoce zde začínají rozsvícením veliké jedle na Trafalgar Square. Vánoční svátky začínají v Británii už od roku 1841 dnem,v němž některý člen královské rodiny rzosvítí světla vánoční jedli na Trafalgar Square. Od r.1947 posílá vánoční strom Londýňanům Norsko.Tradice má připomínat britsko.norské spojenectví z let 2.světové války.Každou sobotu pak pod krásně osvíceným stromem zpívá vánoční sbor z blízkého kostela St. Martin-in-the-Fields.Další vánoční strom zdobí už od 19.stol.schody katedrály sv.Pavla. Vánoční stromečky stojí i v obchodech a restauracích-stejně jako v britských rodinách jsou ozdobeny žárovičkami,ale také břečťanem,cesmínou a jmelím.V Británii jsou vánočními svátky 25.a 26.prosinec. Český Štědrý večer (Christmas Eve) je normálním pracovním dnem,kdy jsou obchody otevřeny až do večera.Chrsitmas Day (25.12)tráví Britové se svými rodinami,tzv.Boxing Day (26.12) věnují většinou návštěvám přátel.

Vánoce ve Francii

24. září 2008 v 17:02 | Věrča
Vánoční čas nastává ve Francie během adventu. Jedná se o 4 neděle, které předcházejí Vánocům. Jak praví tradice, každou neděli se na adventní věnci zapálí jedna svíčka. Svíčka zde představuje symbol znovuzrození.
V této době se též užívá adventní kalendář. Má podobu papírového boxu s 24mi okénky k otevření. Jedno okénko denně, a to od 1.-24. prosince (24okének). Každé okénko obsahuje větu z evangelia.
Půlnoční bohoslužba, 24. prosince, oslavuje zrození Ježíše. Obvykle začíná o půlnoci. V současnosti není výjimkou její začátek už během večera.
Štědrý večer je zakončen již zmíněnou bohoslužbou. Francouzi jej ve většině případů tráví s rodinou, či blízkými přáteli.
Kulinářské umění Francouzů je opravdu neotřelé. Mezi tradiční pokrmy patří vánoční krůta (la dinde de Noel) a tzv. vánoční poleno (le buche de Noel). Jedná se o dezert polívaný čokoládou ve tvaru polínka, ve výjimečných případech se může jednat i o zmrzlinu.
Dárky ve Francii nosí Otec Vánoc (Pere Noël). Jde o alegorickou postavu, která je zobrazována jako starý vousatý muž se spoustou dárků pro děti. Dostává od dětí dopisy s jejich přáními a má létající saně tažené soby. Představa Otce Vánoc jako muže s dlouhým plnovousem, v červeném obleku, se saněmi a pytlem plným hraček, je pouze americkým výmyslem, který se objevil poprvé v roce 1868 v časopise Harper´s magazine. A byla to právě Coca Cola, která z bodrého muže udělala takovýto symbol Vánoc a celosvětově jej proslavila.
Francouzi si potrpí na bohatou výzdobu, jak interiérů, tak exteriérů (pro navození skutečné vánoční nálady). Často jsou osvětlené, aby vynikaly i během noci. Typickým stromkem je jedle, která je hlavní dekorací v každé rodině a ukládají se pod ni dárky. První vánoční stromeček se objevil roku 1521 v Alsasku. Už staří Keltové používali stromy k dekoraci během zimního slunovratu. Považovali je za symbol života
K Vánocům neodmyslitelně patří i trhy. Jedná se o seskupené dřevěné stánky, kde se prodávají dekorace, hračky, svíčky… Tato tradice je velice silná především na jihu země, avšak kolem roku 1990 se rozšířila do celé země a dnes tvoří neopomenutelný atribut francouzských Vánoc.

Vánoce v Dánsku

22. září 2008 v 16:33 | Věrča
V Dánsku 4 svíčky na adventním věnci symbolizují 4 etapy života: dětství, mládí, dospělost a stáří. Na štědrovečerním stole nesmí chybět husa, kachna se zelím, teplá šunka, horká rýže zalitá mlékem a jako dezert se podává rýžový nákyp s jednou zapečenou mandlí. Nálezce mandle dostane dárek jako bonus zvaný Julemand. Dárky pro děti nosí Vánoční posel. Na dárkách si Dánové velice zakládají a vůbec na nich nešetří. Velice lpí na tom, aby dárek byl co největším překvapením pro obdarovaného a korespondoval s jeho zálibami či s jeho povahou. Čím větší překvapení to pro obdarovaného bude, tím více štěstí ho v novém roce potká. Dárky se obvykle balí do několika vrstev někdy až do dvaceti archů vánočního papíru nebo krabic. Dánové si velice zakládají na vánočních talířích, které se staly následně oblíbené i v jiných státech.

Předvánoční Vídeň

22. září 2008 v 15:47 | Věrča
Předvánoční Vídeň - místo, kam bych se někdy určitě ráda podívala =) Musí to být ůžasný =)
Advent, to je ve Vídni romantika, tisíce světel a světýlek a poetické vánoční trhy. Tradičním vrcholem je vánoční trh na Radničním náměstí. Jen o pár kroků dále, u Uměleckohistorického muzea, stojí nová vánoční vesnička. Na překrásné náměstí Marie Terezie vás zve k návštěvě padesát vánočních stánků s dárky a tradičními uměleckými řemesly. Vyhrává zde rakouská dechovka a vystupují gospelové pěvecké sbory a hudební skupiny. Na vánočním trhu na Spittelbergu najdete vedle umělecko řemeslných výrobků i keramiku a šperky ze stříbra, emailu a mosazi. Svatovídeňský vánoční trh v poklidném Starém městě v ulici Freyung nabízí ručně malované vánoční svíčky, dřevěné hračky a proutěné zboží.
 
 

Reklama