Zapoj se do diskuse na téma "Živý, nebo umělý stromek?"! KLIK

Tradice

Cesmína

24. listopadu 2008 v 19:46 | Věrča
V Americe a v Anglii je cesmína jedním z nepostradatelných symbolů vánoc a nechybí v žádné domácnosti. Je symbolem štěstí, zdraví a radosti.
V našich zemích je cesmína jako jeden ze symbolů vánoc doložena již kolem roku 1910.

Pokud chceme, aby měla cesmína na naší zahradě ty nejlepší podmínky, musíme jí zajistit dostatečnou vzdušnou vlhkost, kyprou, přiměřeně vlhkou a humózní půdu a také polostín vyšších stromů, které ji chrání proti větru a přílišnému mrazu. Na takovém vhodném stanovišti potom bývá velmi odolná.

Pamatujete si ještě na jednu nekonečnou mexickou telenovelu, kde hlavní hrdinové při každé možné příležitosti popíjeli nápoj zvaný "maté" ? Právě z jedné odrůdy cesmíny (cesmíny parguajské) se tento čaj v mexických domácnostech připravuje.

Betlémy

8. října 2008 v 19:54 | Věrča
Pro vznik tradice jesliček - betlému měla význam událost, která se stala v roce 1223. Tehdy pozval italský šlechtic Giovanni di Velita Františka Assissi, aby strávil Vánoce na jeho panství.
Budoucí světec si prý přál vidět, jak právě narozený Ježíšek leží v nuzném chlévě na seně v jesličkách a rozhodl se, že tento výjev zobrazí. Vybral si pro ni jeskyni na vrcholu skalnatého kopce u vesničky Greccio, kterou upravil jako kapli a uspořádal v ní výjev narození Páně. Sem pozval v noci 24.prosince vesničany z širého okolí. Když nastala půlnoc, rozezněly se všude zvony a kopec se míhal mnoha světly, jak si příchozí svítili na cestu pochodněmi. Když vystoupali k jeskyni, uviděli jesličky, oslíka a telátko. Při nich sloužil kněz mši a František četl úryvky z Lukášova evangelia, které jediné vypráví podrobněji o Kristově narození.
Podle tradice byla tato událost nejen prvním "betlémem", ale byla tu prý poprvé sloužena i půlnoční mše.

Jmelí

24. září 2008 v 16:55 | Věrča
Podle jedné křesťanské legendy rostlo kdysi jmelí jako strom. Z jeho větví prý Josef vyřezal o Vánocích kolébku pro Ježíška. Legenda dále praví, že po třiatřiceti letech tento strom porazili Římané a z jeho kmene vyrobili kříž, na kterém Ježíše ukřižovali. Jmelí pak seschlo do malých keříků a stejně jako jsou křesťané živi z Kristova těla, tak i jmelí žije ze živin jiných stromů. Větvička jmelí většinou nechybí o Vánocích v žádné domácnosti a čím více má na větvičce bílých bobulek, tím větší štěstí čeká domácnost, kde je v novém roce umístěna. Má prý moc zahrnout dobrem všechny, kdo pod ní projdou. Podle lidové pověry prý jmelí nosí štěstí tomu, kdo je jím obdarován, a nikoliv tomu, kdo si jej koupí sám.
Novoroční políbení pod větvičkou jmelí zaručí milencům věrnou lásku na celý rok. Pokud dáte větvičky jmelí do vázy s vodou, vydrží vám dlouho krásně zelené. Nad stůl či na dveře je zavěste až o svátcích. Zlaté jmelí je impregnováno lakem, do vody ho dávat nemusíte. Jmelí je jedovaté!

Vánoční tradice

22. září 2008 v 16:11 | Věrča

Lití olova

Nad plamenem se rozžhaví kousek olova až úplně roztaje. Připraví se nádoba s vodou a do ní se olovo opatrně vlije. Odlitek, který vznikne, věští dotyčnému jeho budoucnost. Například odlitek ve tvaru hvězdy znamená úspěch, uznání.

Krájení jablka

Jablko se přepůlí vždy po štědrovečerní večeři, avšak ne obvyklým způsobem, ale kolmo na osu, napříč. Pokud má vnitřní část s jádry tvar hvězdy, sejdou se za rok všichni ve zdraví. Má-li tvar kříže, někdo z přítomných těžce onemocní.

Pouštění lodiček

Rozpůlí se několik vlašských ořechů a do prázdných polovin skořápek se nakapaným voskem připevní svíčka. Lodičky ořechů se pak nechávají plout po vodě. Ten, komu se lodička nepotopí a dlouho svítí, čeká dlouhý a šťastný život. Pokud se lodička drží při kraji nádoby, její majitel se bude celý rok držet doma. Pokud pluje ke středu nádoby, vydá se do světa.

Střevíc

Svobodné dívky házejí střevícem přes hlavu. Obrátí-li se patou ke dveřím, zůstanou doma. Obrátí-li se špičkou ke dveřím, provdají se a odejdou.

Štědrovečerní večeře

Na Štědrý den se až do večera zachovává přísný půst. Ten, kdo vydrží, údajně uvidí zlaté prasátko. Ke společné večeři se zasedá, jakmile vyjde první hvězda. Pod talíře se na štědrovečerní večeři dávají kapří šupiny, které mají přinést všem po celý rok dostatek peněz. Po dobu slavnostní večeře nesmí nikdo vstávat.

Barborka

Vložte do vázy tolik větviček (podle tradice by to měla být větev třešňová - barborka), kolik je členů rodiny. Na lísteček napíše každý člen nějaké přání a pověsí jej na větvičku (nebo si jen své přání a podobu své větvičky pamatujete). Komu větvička na štědrý den vykvete, tomu se přání splní.
 
 

Reklama