Zapoj se do diskuse na téma "Živý, nebo umělý stromek?"! KLIK

Advent

Advent 2008

23. listopadu 2008 v 14:07 | Věrča
30.11.- železná neděle
07.12.- stříbrná neděle
14.12.- bronzová neděle
21.12.- zlatá neděle

Ano, je to tak =) Už příští neděli zapálíme 1. svíčku na adventním věnci =) To už bude opravdu předvánoční čas =) Já už mám skoro všechny dárky nakoupené, co vy? =)

Náš adventní věnec =)

23. listopadu 2008 v 11:42 | Věrča
Letos se nám myslím hodně povedl =) Dělala si ho sestra a jsme spokojené =D Je laděný do krémové a zelené barvy.


Advent

24. září 2008 v 16:16 | Věrča
Slovo advent, z latinského adventus, znamená příchod. Pro většinu z vás asi žádná novinka. Možná vás nepřekvapí ani důvod tohoto označení předvánoční doby. Je to období "křesťanské" a křesťané si v té době více připomínají své čekání na příchod Krista. Mělo by to tedy být období, kdy se hlouběji zamýšlíme nad svým životem a snažíme se o tolik potřebné změny - každý tam, kde potřebuje.
Svět však advent rád přejal také. Nic proti tomu. V dnešní době je to ale bohužel hlavně záležitost komerční. Advent je přece od toho, abyste co nejvíce nakoupili, co nejlépe uklidili, co nejkrásněji nazdobili svůj příbytek, tvrdí nám všudypřítomná reklama. A tak se předháníme v nakupování všeho možného, čím bychom mohli někoho obdarovat, případně stresujeme z nedostatku peněz na ty "nejúžasnější" dárky, které si - hlavně naše děti - vymyslely, gruntujeme celý byt či v horším případě dům, pečeme jako o závod... abychom 24. prosince zasedly k večeři uštvané, vystresované a s jedinou myšlenkou v hlavě: nemám ráda Vánoce.
Zkusme si nyní, na samém začátku adventu, udělat jasno. Co je pro nás nejdůležitější? Vygruntovaný byt, nebo společné zážitky? Napečených 30 druhů cukroví, nebo pohoda a klid? Hromada dárků pod stromečkem, nebo vzájemná láska?
Nechci tvrdit, že jen to či ono je správné. Záleží na každé z nás, jak si nastavíme priority. Chci jen nabídnout námět k zamyšlení - nebylo by lepší místo generálního úklidu udělat jen ten nejnutnější a zbytek času využít k výletu s rodinou? Místo 30 druhů cukroví upéct jenom pár a ve zbylém čase třeba s dětmi vyrobit nějaké ozdoby na okno či stromeček? Místo hromady dárků, kterých si po pár dnech děti už možná ani nevšimnou, naučit sebe i děti dělit se s těmi, kteří nemají...
Zkusme zavřít uši před všudy přítomnými koledami, zavřít oči před zářícími stromečky a všudy přítomnými světelnými girlandami už od prosince - vždyť to všechno nepatří k adventu, ale k Vánocům. A hlavně zavřít svá srdce před okolním světem, který nám chce diktovat, co musíme mít, musíme udělat, musíme stihnout. Zkusme se v adventu zavřít do pokojíčku svého srdce a hledat zdroj klidu a pokoje.
Prostě se nehonit, nenechat se tlakem reklamy a "normality" vmanipulovat do něčeho, co vlastně nechci, a raději advent využít ke zklidnění vlastního srdce. Protože pokud ona imaginární vánoční nálada nebude v našich srdcích, nebude ani v našich domovech. A nezáleží na tom, zda si budete o Vánocích připomínat narození Ježíše Krista, nebo "jen" to, že se máte rádi a patříte k sobě.

Adventní věnce

22. září 2008 v 16:18 | Věrča
Vánoční věnce patří k symbolům vánočních svátků a adventu. Pro adventní dobu jsou charakteristické adventní věnce a svícny, které jsou připomínkou narození Pána. Podle staré liturgie, vycházející ze čtyř adventních nedělí, by se každý týden měla na věnci zapálit jedna svíčka. Zapálené světlo je tak tou správnou dobou pro rozjímání. Podle staré tradice by v domácnosti měly být věnce dva. Jeden, který vítá hosty a je zavěšen na domovních dveřích a druhý, který dotváří atmosféru domova a podtrhuje nevšednost přicházejících dnů.
Adventní věnce se vyrábějí těsně před 1. adventní nedělí.Mají různé tvary,barvy a doplňky.V poslední době se rozmohli především umělé věnce a to buď keramické,perníkové a nebo z umělých větviček.Tradiční věnečky jsou však ze smrkových,jedlových nebo borových větviček.Často se k nim přidávají také větvičkly túje.
 
 

Reklama