Zapoj se do diskuse na téma "Živý, nebo umělý stromek?"! KLIK

Advent

24. září 2008 v 16:16 | Věrča |  Advent
Slovo advent, z latinského adventus, znamená příchod. Pro většinu z vás asi žádná novinka. Možná vás nepřekvapí ani důvod tohoto označení předvánoční doby. Je to období "křesťanské" a křesťané si v té době více připomínají své čekání na příchod Krista. Mělo by to tedy být období, kdy se hlouběji zamýšlíme nad svým životem a snažíme se o tolik potřebné změny - každý tam, kde potřebuje.
Svět však advent rád přejal také. Nic proti tomu. V dnešní době je to ale bohužel hlavně záležitost komerční. Advent je přece od toho, abyste co nejvíce nakoupili, co nejlépe uklidili, co nejkrásněji nazdobili svůj příbytek, tvrdí nám všudypřítomná reklama. A tak se předháníme v nakupování všeho možného, čím bychom mohli někoho obdarovat, případně stresujeme z nedostatku peněz na ty "nejúžasnější" dárky, které si - hlavně naše děti - vymyslely, gruntujeme celý byt či v horším případě dům, pečeme jako o závod... abychom 24. prosince zasedly k večeři uštvané, vystresované a s jedinou myšlenkou v hlavě: nemám ráda Vánoce.
Zkusme si nyní, na samém začátku adventu, udělat jasno. Co je pro nás nejdůležitější? Vygruntovaný byt, nebo společné zážitky? Napečených 30 druhů cukroví, nebo pohoda a klid? Hromada dárků pod stromečkem, nebo vzájemná láska?
Nechci tvrdit, že jen to či ono je správné. Záleží na každé z nás, jak si nastavíme priority. Chci jen nabídnout námět k zamyšlení - nebylo by lepší místo generálního úklidu udělat jen ten nejnutnější a zbytek času využít k výletu s rodinou? Místo 30 druhů cukroví upéct jenom pár a ve zbylém čase třeba s dětmi vyrobit nějaké ozdoby na okno či stromeček? Místo hromady dárků, kterých si po pár dnech děti už možná ani nevšimnou, naučit sebe i děti dělit se s těmi, kteří nemají...
Zkusme zavřít uši před všudy přítomnými koledami, zavřít oči před zářícími stromečky a všudy přítomnými světelnými girlandami už od prosince - vždyť to všechno nepatří k adventu, ale k Vánocům. A hlavně zavřít svá srdce před okolním světem, který nám chce diktovat, co musíme mít, musíme udělat, musíme stihnout. Zkusme se v adventu zavřít do pokojíčku svého srdce a hledat zdroj klidu a pokoje.
Prostě se nehonit, nenechat se tlakem reklamy a "normality" vmanipulovat do něčeho, co vlastně nechci, a raději advent využít ke zklidnění vlastního srdce. Protože pokud ona imaginární vánoční nálada nebude v našich srdcích, nebude ani v našich domovech. A nezáleží na tom, zda si budete o Vánocích připomínat narození Ježíše Krista, nebo "jen" to, že se máte rádi a patříte k sobě.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama